Menu Zamknij

Wstęp

Hokej na lodzie jest bardzo popularnym sportem w Polsce z długimi tradycjami. Polska reprezentacja narodowa oraz krajowe ligi profesjonalne odgrywają ważną rolę w rozwoju tego sportu.

Historia polskiego hokeja

Hokej na lodzie został sprowadzony do Polski w początkach XX wieku. Jeden z pierwszych meczów odbył się w 1911 roku w Warszawie. W latach międzywojennych sport zyskiwał na popularności. Polska brała udział w igrzyskach olimpijskich od 1924 roku. Po drugiej wojnie światowej powstały kluby w licznych miastach i rozgrywki ligowe. W ostatnich dekadach największe sukcesy odnosiła reprezentacja w latach 90. i na początku XXI wieku.

Wstęp

Reprezentacja Polski

Obecnie reprezentacja Polski sklasyfikowana jest na 24. miejscu w rankingu Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie. Trenerem kadry jest od 2016 roku kanadyjski szkoleniowiec Tyler Minoga. Największym sukcesem był awans do ćwierćfinału mistrzostw świata w 1994 roku. Polacy regularnie uczestniczą także w mniejszych imprezach międzynarodowych. Ich celem jest powrót do elity.

Ligi krajowe

Najwyższą klasą rozgrywkową w Polsce jest Ekstraliga. W sezonie 2018/2019 występuje w niej 10 zespołów. Do czołowych należą Podhale Nowy Targ, GKS Tychy oraz ComArch Cracovia. Poziom rozgrywek systematycznie rośnie dzięki inwestycjom klubów. Niższe ligi to I Liga oraz II Liga, gdzie grają zespoły z mniejszych ośrodków. Hokej cieszy się rosnącą popularnością wśród kibiców.

Podsumowanie

Mimo trudności polski hokej na lodzie rozwija się i cieszy coraz większym zainteresowaniem. Reprezentacja dąży do powrotu do czołówki Europy. Ligi krajowe podnoszą poziom sportowy. Hokej jest ważną częścią polskiej kultury i tradycji zimowych dyscyplin. Jego przyszłość wygląda obiecująco.